Jak zostać lokalnym przewodnikiem? – pomysł na własny biznes z małym budżetem

Bycie przewodnikiem lokalnym to świetny sposób na zarabianie pieniędzy, jeśli masz doświadczenie w pracy z ludźmi i kochasz podróżować. Możesz założyć własną działalność gospodarczą i prowadzić wycieczki po mieście lub w regionie. Sprawdź, jak to zrobić.

Czego potrzebujesz, aby zostać przewodnikiem lokalnym?

Przede wszystkim musisz mieć doświadczenie w pracy z ludźmi. Będziesz pracował z różnymi grupami, więc powinieneś/aś potrafić dostosować się do ich potrzeb i oczekiwań. Ponadto w tym zawodzie przydaje się także poczucie humoru i bycie otwartym na nowe doświadczenia.

Powinieneś także:

  • mieć co najmniej 18 lat;
  • posiadać prawo jazdy kategorii B (jeśli chcesz prowadzić wycieczki poza miastem);
  • mieć wiedzę na temat miejsca, na terenie którego będziesz pracował/a;
  • znać język angielski w stopniu komunikatywnym (lub inny język obcy, jeśli planujesz pracować z turystami zagranicznymi).

Jak zostać przewodnikiem lokalnym?

Aby zostać przewodnikiem lokalnym, najpierw musisz się zarejestrować w urzędzie gminy. Wniosek o działalność gospodarczą można pobrać ze strony internetowej urzędu lub otrzymać bezpośrednio w biurze. Ponadto jeśli chcesz prowadzić grupy o terenach górskich, powinieneś/aś zdać egzamin państwowy. Składa się on z pytań teoretycznych i praktycznych. Po jego zaliczeniu otrzymasz licencję przewodnika turystycznego górskiego, która uprawnia cię do prowadzenia wycieczek w obszarze, w którym jest ważna.

Prowadzenie wycieczek to bardzo elastyczna forma pracy, więc da się ją łatwo dostosować do swoich potrzeb i oczekiwań. Możesz pracować tak dużo, ile chcesz lub tak mało, ile chcesz. Większość przewodników prowadzi wycieczki po mieście, ale są tacy, którzy organizują ciekawe trasy przez kilka miejscowości.

One thought on “Jak zostać lokalnym przewodnikiem? – pomysł na własny biznes z małym budżetem

Dodaj komentarz