Pieniądze za profesjonalne wypalanie napisów na materiałach – pirografia

Pirografia jest techniką zdobniczą polegającą na wypalaniu wszelkiego rodzaju wzorów, napisów lub obrazów na nadających się do tego materiałach. Najczęściej wykorzystuje się drewno bądź skórę, choć można też wypalać na przykład w kościach.

Do wypalania służy, przypominające długopis, urządzenie zwane pirografem. Jego końcówka (grot) nagrzewa się do kilkuset stopni Celsjusza. Wbrew pozorom nie musisz posiadać wielkich zdolności plastycznych, wystarczy że lubisz pracę twórczą. Aktualnie, za około jedną czwartą średniej pensji możesz zacząć działać w zawodzie pirografika.

Potrzebne materiały do zajęcia się poligrafią

Pirograf, czyli wypalarka. W handlu dostępne są dwa rodzaje tych urządzeń. Tanie pirografy, nagrzewające się do stałej temperatury, służą w zasadzie tylko do tworzenia napisów oraz nieskomplikowanych wzorów. Natomiast dla profesjonalistów są przeznaczone wypalarki z płynną regulacją temperatury. Pozwalają one na tzw. cieniowanie, czyli uzyskiwane pełnej gamy odcieni brązu. Tylko używając tego typu sprzętu można tworzyć wręcz fotorealistyczne grafiki i obrazy.

Drewno, skóra, kości. Najpopularniejszym i najłatwiejszym materiałem do wypalania jest drewno. Musi to być jednak drewno z drzew liściastych, gdyż te z iglastych, ze względu na dużą zawartość żywicy, bardzo mocno dymi. Zatem plastry drewna i sosnowe deski z tartaku zdecydowanie odpadają. Z pomocą przychodzą sklepy dla hobbystów, które oferują wiele przedmiotów do zdobienia (kubki, tace, szkatułki itp.). Natomiast w każdym większym markecie budowlanym jest dostępna liściasta sklejka, idealnie nadająca się do bardziej zaawansowanych prac.

Kalka, szczypce, metalowe sitko. Dzięki kalce przeniesiesz przeznaczony do wypalenia wzór czy rysunek na drewno. Szczypcami wymienisz grot pirografu na inny – innego kształtu lub grubości. Podczas wypalania, na grocie gromadzi się osad, który trzeba co jakiś czas usuwać. Można się go pozbyć papierem ściernym, ale najlepiej sprawdza się pocieranie o metalowe kuchenne sitko.

Jak wypalać napisy na materiałach?

Generalnie, im gładsza powierzchnia, tym łatwiej się wypala, a efekt końcowy jest lepszej jakości. Dlatego zawsze warto na początek przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym powierzchnię drewna. Kolejną czynnością jest wykonanie szkicu. Większość ludzi nie posiada wystarczających zdolności, więc robi to przez kalkę. Potem można już przystąpić do wypalania. Odpowiednio manipulując ustawieniami temperatury pirografu jesteśmy w stanie uzyskać różne odcienie brązu, które nadadzą naszej pracy odpowiedniej głębi. Przykładowo, twarze portretowanych osób cieniuje się temperaturą około 350 stopni, z kolei żeby odwzorować czerń włosów, potrzebne jest minimum 450 stopni.

Gdzie sprzedawać i ile można zarobić na pirografii?

Zwykle każdy zaczyna od pokazywania swoich dzieł rodzinie i znajomym. Później można zaprezentować się szerzej, wykorzystując Internet. Mamy do dyspozycji serwisy społecznościowe, strony przeznaczone dla rękodzielników oraz portale aukcyjne i ogłoszeniowe. W dłuższym terminie najlepiej sprawdzi się własna strona internetowa.

Czy zajmowanie się wypalaniem jest opłacalne? Za gadżety kuchenne typu tace, podstawki pod naczynia, raczej nie otrzymasz więcej niż 100 zł, ale jeżeli będziesz w stanie tworzyć piękne obrazy, to ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Tak, jak wszędzie, w pirografii również obowiązuje zasada, im jesteś lepszy, tym większe korzyści osiągasz.